Otevřít menu

Na úvodní stranu Veřejná knihovna Plenkovice

Návštěv :
Celkem : 1
Týden : 0
Dnes : 0

 

Něco z historie Plenkovic

Obec Plenkovice (německy Plenkowitz) se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, asi 6 km severozápadně od Znojma. Žije zde asi 379 obyvatel

Plenkovice se nacházejí v Jevišovické pahorkatině, na jižním okraji přírodního parku Jevišovka. Na západě jsou téměř srostlé se sousední obcí Kravsko, na východě sousedí s Hlubokými Mašůvkami.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1343. Ve středověku byly Plenkovice samostatným statkem, existovala tu tvrz. V době husitské se k nové víře klonili i majitelé Plenkovic. Za války mezi uherským králem Matyášem Korvínem a jeho českým protějškem Jiřím z Poděbrad byla tvrz zpustošena. Dne 12. května 1468 vydal uherský král listinu, kterou odebral majetek Štěpána z Plenkovic a spolu s dalším jej daroval prokatolickému Znojmu. Vladislav Jagellonský však darování zrušil. Znojmo převzalo ves definitivně až roku 1481.

Na soutoku Plenkovického a Mramotického potoka na jižním okraji obce vybudovalo město Znojmo na konci 15. století dvacetihektarový Plenkovický rybník. Dosud je ve vlastnictví Znojma a slouží k chovu ryb. Vede okolo něj naučný chodník „Kolem rybníka“.

Pamětihodnosti
Kostel svatého Vavřince